Polska delegacja, w tym przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, PGZ i WZL Nr 2, prowadzi rozmowy w Republice Korei z Korea Aerospace Industries (KAI) i innymi firmami obronnymi. Tematami są m.in. wsparcie dla samolotów FA-50, potencjalna współpraca przy programie KF-21 oraz rozwój partnerstwa technologicznego, w tym w cyberbezpieczeństwie.
3 lipca 2025 roku polska delegacja, w skład której weszli przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP), Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) oraz Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 (WZL Nr 2), rozpoczęła oficjalną wizytę w Republice Korei – poinformowała spółka WZL Nr 2. Celem misji jest zacieśnienie współpracy z Korea Aerospace Industries (KAI) oraz innymi kluczowymi podmiotami południowokoreańskiego przemysłu obronnego, takimi jak Hyundai Rotem i Hanwha Aerospace.
Kluczowe punkty rozmów
Wizyta objęła spotkania z ministrem ds. zakupów uzbrojenia Korei Południowej, Seok Jong-gunem, oraz przedstawicielami wspomnianych firm. W rozmowach uczestniczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister Konrad Gołota oraz wiceprezes PGZ Jan J. Grabowski. Główne tematy obejmowały:
- Usprawnienie realizacji kontraktów: Skupiono się na dostawach sprzętu, w tym czołgów K2, haubic K9 i samolotów FA-50, oraz ich polonizacji (K2PL, K9PL, FA-50PL). Minister Seok Jong-gun zapewnił osobisty nadzór nad realizacją umów i bieżące informowanie koreańskiej Kancelarii Prezydenta o postępach.
- Wsparcie eksploatacji FA-50: Dla WZL Nr 2 kluczowe jest przygotowanie zaplecza do obsługi, napraw i modernizacji samolotów FA-50 i FA-50PL, które Polska zakupiła w 2022 roku (48 egzemplarzy, w tym 12 w wersji FA-50GF dostarczonych w 2023 roku). Rozmowy dotyczyły logistyki, serwisu i potencjalnej produkcji komponentów w Polsce.
- Program KF-21 Boramae: Dyskutowano o możliwym zaangażowaniu Polski w program myśliwca 4,5 generacji KF-21, który KAI rozwija we współpracy z Lockheed Martin. Niedawny lot zapoznawczy gen. bryg. pil. Ireneusza Nowaka na prototypie KF-21 wskazuje na zainteresowanie Polski tym samolotem jako potencjalnym następcą starszych maszyn.
- Cyberbezpieczeństwo: Wicepremier Gawkowski zaproponował rozszerzenie współpracy o obszar cyberbezpieczeństwa, co spotkało się z pozytywnym odbiorem strony koreańskiej, otwierając nowe perspektywy dla technologicznego partnerstwa.
- Długofalowe partnerstwo: Rozmowy dotyczyły budowy regionalnego centrum serwisowego i szkoleniowego w Polsce dla samolotów FA-50 oraz potencjalnej produkcji komponentów, co mogłoby uczynić Polskę hubem dla KAI w Europie.
Polsko-koreańska współpraca obronna zyskała na znaczeniu po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, co przyspieszyło modernizację Wojska Polskiego. Umowy z 2022 roku obejmują zakup 1000 czołgów K2/K2PL, 672 haubic K9/K9PL, 48 samolotów FA-50 oraz wyrzutni K239 Chunmoo, z planowanym transferem technologii i produkcją komponentów w Polsce.
Wartość udziału PGZ w tych projektach szacuje się na ponad 63 mld zł netto, z naciskiem na produkcję amunicji 120 mm i 155 mm w polskich zakładach. KAI jest kluczowym graczem w koreańskim przemyśle lotniczym, produkującym m.in. samoloty T-50, FA-50, KF-21 oraz śmigłowce KUH-1 Surion.
Firma współpracuje z globalnymi liderami, takimi jak Lockheed Martin, Airbus i Boeing, a Polska jest postrzegana jako strategiczny partner w Europie. W 2023 roku KAI i PGZ podpisały porozumienie o wsparciu eksploatacji FA-50, co jest kontynuowane w obecnych rozmowach.
Źródło: Defence24