Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) uruchomiony w Polsce

Fot. Unsplash.

1 lipca 2025 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) uruchomiły Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE), który ma zrewolucjonizować detaliczny rynek energii w Polsce. System zapewnia ujednolicone przetwarzanie danych, wspiera konkurencyjność i rozwój usług energetycznych, a także ułatwia odbiorcom zarządzanie zużyciem energii. Pełne wdrożenie zaplanowano na 19 października 2026 roku.

Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) rozpoczął działanie 1 lipca 2025 roku, jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), pełniące rolę Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). CSIRE to zaawansowany system teleinformatyczny, który gromadzi, przetwarza i udostępnia dane dotyczące detalicznego rynku energii elektrycznej w Polsce. System ma na celu standaryzację procesów, zwiększenie efektywności rynku oraz wspieranie transformacji energetycznej, w tym rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) i prosumeryzmu.

– Uruchomienie CSIRE to kamień milowy w rozwoju krajowej elektroenergetyki. System będzie stanowił fundament dla rozwoju elastyczności odbiorców i świadczenia przez nich usług na rzecz systemu. To także element budowania konkurencji na rynku energii elektrycznej i tworzenia jednolitej infrastruktury dla zbierania, przetwarzania i przechowywania danych o elektroenergetyce – powiedział prezes PSE Grzegorz Onichimowski,

Kluczowe funkcje i korzyści CSIRE

CSIRE integruje dane z liczników zdalnego odczytu, umożliwiając automatyczne przetwarzanie informacji o zużyciu i produkcji energii. System wspiera procesy takie jak zmiana sprzedawcy, rozliczenia czy zarządzanie danymi pomiarowymi, co przyspiesza i upraszcza obsługę rynku energii. Główne korzyści dla odbiorców obejmują:

  • Bezpłatny dostęp do danych: Odbiorcy końcowi, w tym prosumenci, zyskają dostęp do informacji o poborze i wprowadzaniu energii do sieci poprzez portal Moje IRE, z logowaniem przez Węzeł Krajowy (login.gov.pl).
  • Szybsza zmiana sprzedawcy: Proces zmiany sprzedawcy zostanie skrócony do 24 godzin dzięki ujednoliconym standardom.
  • Personalizacja ofert: Użytkownicy mogą udostępniać dane wybranym sprzedawcom, co pozwoli na tworzenie spersonalizowanych taryf i optymalizację kosztów.
  • Wsparcie dla OZE: CSIRE ułatwi integrację rozproszonych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy magazyny energii, oraz rozwój wirtualnych elektrowni (VPP).

System zwiększa konkurencyjność rynku poprzez przejrzystość danych i możliwość tworzenia nowych usług, takich jak taryfy dynamiczne czy zarządzanie zużyciem energii w czasie rzeczywistym.

Etapowe wdrożenie

Ze względu na złożoność techniczną i organizacyjną, wdrożenie CSIRE zostało rozłożone na etapy, od 1 lipca 2025 roku do 19 października 2026 roku. W pierwszym etapie do systemu dołączyli czterej operatorzy systemów dystrybucyjnych (Energa-Operator, Enea Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja), operator systemu przesyłowego (PSE), jedenastu sprzedawców energii oraz ponad sto podmiotów odpowiedzialnych za bilansowanie handlowe. Etapowanie pozwala na płynną integrację systemów informatycznych i minimalizację zakłóceń.

– CSIRE to duże przedsięwzięcie, wymagające zaangażowania wszystkich podmiotów rynkowych. Zbudowanie tego systemu nie byłoby możliwe bez wsparcia doświadczeniem i wiedzą tych podmiotów, a w szczególności wysiłku włożonego przez operatorów systemu dystrybucyjnego oraz sprzedawców energii elektrycznej. Przed nami integracja z CSIRE kolejnych podmiotów rynkowych oraz ewolucyjny rozwój CSIRE w kierunku nowych produktów i usług na rynku energii elektrycznej. To trudne zadania, wymagające kontynuacji wspólnych prac – dodał wiceprezes PSE Tomasz Sikorski, który nadzoruje realizację projektu CSIRE.

Dostęp do danych i portale CSIRE

CSIRE oferuje trzy portale dostosowane do różnych grup użytkowników, zapewniając bezpieczeństwo danych i zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych:

  • Portal Moje IRE: Dla odbiorców końcowych, prosumentów i wytwórców, umożliwiający dostęp do danych o umowach, parametrach technicznych i pomiarowych oraz udostępnianie danych sprzedawcom.
  • Portal Użytkownika Profesjonalnego: Dla operatorów, sprzedawców i podmiotów bilansujących, wspierający automatyczne i manualne procesy, takie jak zmiana sprzedawcy czy rozliczenia.
  • Portal Instytucjonalny: Dla administracji publicznej, oferujący zanonimizowane dane do analiz i raportowania.

Źródło: PSE / ISB News

Podłącz się do źródła najważniejszych informacji z rynku energii i przemysłu