Papież Leon XIV otrzymał dwa pojazdy elektryczne od włoskiej firmy Exelentia, które będą wykorzystywane podczas jego podróży apostolskich. Inicjatywa wpisuje się w strategię Watykanu, zakładającą pełną elektromobilność do 2030 roku, wspieraną przez partnerstwo z Volkswagenem i rozwój infrastruktury ładowania opartej na energii odnawialnej.
Papież Leon XIV otrzymał 3 lipca 2025 roku dwa specjalnie zaprojektowane pojazdy elektryczne, które będą mu służyć podczas podróży apostolskich poza granicami Włoch – poinformował Gubernatorat Państwa Watykańskiego w komunikacie z 6 lipca 2025 roku. Przekazanie pojazdów, będących darem od firmy Exelentia i Grupy Club Car, odbyło się podczas prywatnego spotkania w ogrodach letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.
Nowe pojazdy dla papieża
Pojazdy, wyposażone w watykańskie tablice rejestracyjne SCV 1, spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Ich konstrukcja, opracowana we współpracy z Korpusem Żandarmerii Państwa Watykańskiego, umożliwia transport samolotem bez konieczności demontażu, co ułatwia organizację papieskich wizyt na całym świecie.
Otwarte auta, przypominające wózki golfowe, zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie, oferując m.in. boczne podpórki pod podłokietnikami dla łatwiejszego wsiadania i wysiadania.
– Pojazdy te idealnie nadają się do wspierania papieża podczas jego wystąpień publicznych w miastach na całym świecie – podkreślił Gubernatorat, wskazując na ścisłą współpracę z włoskim producentem Exelentia, który nadzorował każdy etap projektu.
Elektromobilność w Watykanie
Przekazanie pojazdów wpisuje się w szerszy program „Konwersja ekologiczna 2030”, zainicjowany w listopadzie 2023 roku, który zakłada, że do 2030 roku cała flota Watykanu będzie w pełni elektryczna. Już w grudniu 2024 roku papież Franciszek otrzymał elektryczny papamobile od Mercedesa-Benza, a watykańscy urzędnicy korzystają z elektrycznych vanów Volkswagena.
Obecnie w Watykanie działa 20 stacji szybkiego ładowania i dwie ultraszybkie, zasilane energią z systemów fotowoltaicznych. W planach jest budowa dużej elektrowni słonecznej na eksterytorialnym terenie na obrzeżach Rzymu.
Strategiczny partner Watykanu, Volkswagen Financial Services AG, dostarczył dziesiątki elektrycznych pojazdów, w tym modele dla watykańskiej policji.
– Watykan, choć liczy zaledwie 44 hektary, ma ambicje ekologiczne godne znacznie większych państw – podkreśliła Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
Zaangażowanie Leona XIV w ekologię
Wybór papieża Leona XIV, kardynała Roberta Francisa Prevosta, na następcę Franciszka 8 maja 2025 roku, zbiega się z kontynuacją proekologicznych inicjatyw Watykanu. Leon XIV, znany z zaangażowania w kwestie społeczne i misyjne, w swojej pierwszej homilii w Kaplicy Sykstyńskiej 9 maja 2025 roku podkreślił potrzebę odnowy duchowej i dialogu w obliczu globalnych wyzwań, co może obejmować także troskę o środowisko, zgodnie z dziedzictwem Franciszka.
Przekazanie elektrycznych pojazdów to kolejny krok w realizacji wizji „papieża klimatycznego”, zapoczątkowanej przez Franciszka, który w encyklice Laudato si’ (2015) apelował o ochronę środowiska. Leon XIV, korzystając z nowych pojazdów, będzie mógł promować przesłanie zrównoważonego rozwoju podczas swoich podróży apostolskich, łącząc wiarę z odpowiedzialnością za „wspólny dom”.
Źródło: PAP