Wrocławski startup Njord Energy przetestuje w regionie Musandam w Omanie innowacyjny system Airborne Wind Energy Systems (AWES), wykorzystujący autonomiczne latawce do pozyskiwania energii wiatrowej. Testy rozpoczną się w najbliższych miesiącach, a komercyjna produkcja jest planowana na 2026 rok. Projekt wspiera strategię Oman Vision 2040, a firma prowadzi rozmowy z inwestorami w celu skalowania działalności.
Njord Energy, wrocławski startup założony w listopadzie 2023 roku, opracował system Airborne Wind Energy Systems (AWES), który generuje energię elektryczną za pomocą autonomicznych latawców unoszących się na wysokości 200–500 metrów. System wykorzystuje silne i stabilne wiatry na tych wysokościach, osiągając efektywność energetyczną do 70%, czyli o blisko 50% wyższą niż małe turbiny wiatrowe. Model Njord 50 kW może wyprodukować rocznie ok. 360,6 tys. kWh, co wystarczy do zasilenia 100–120 standardowych gospodarstw domowych.
System, nazwany „Drakkar”, jest mobilny i dostarczany w 20-stopowym kontenerze morskim, co czyni go łatwym w transporcie i instalacji w trudno dostępnych regionach, takich jak kopalnie odkrywkowe czy wysypiska. W odróżnieniu od tradycyjnych turbin wiatrowych, AWES nie wymaga kosztownych fundamentów, ma niski ślad węglowy i minimalny wpływ na środowisko, w tym na ptaki migrujące.
Testy w Musandam
Zgodnie z umową z Musandam Global Investment, Njord Energy dostarczy pilotażowy system demonstracyjny do regionu Musandam w północnym Omanie. Region ten, charakteryzujący się trudnym terenem i brakiem możliwości budowy tradycyjnych turbin, ma doskonałe warunki wiatrowe – przez ponad 200 dni w roku wiatr osiąga prędkość powyżej 50 km/h. Partner omański dostarczy dane wiatrowe i regulacje prawne, a wspólny zespół roboczy zajmie się lokalizacją systemu i pozyskaniem finansowania.
Ekspansja i finansowanie
Njord Energy prowadzi rozmowy z funduszami venture capital (VC) oraz inwestorami branżowymi w celu pozyskania środków na skalowanie produkcji, zaplanowanej na 2026 rok. Firma ma podpisane listy intencyjne z partnerami z USA, Omanu i Polski na kwotę kilku milionów dolarów oraz negocjuje pilotaże w Rwandzie, Kenii, Indiach, Kolumbii i krajach Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. W 2024 roku Njord otworzył biuro w Austin w Teksasie i planuje dalszą ekspansję międzynarodową
Źródło: PAP