PGG i Bioeko podpisują list intencyjny w sprawie wykorzystania odpadów wydobywczych

Polska Grupa Górnicza (PGG) oraz Bioeko z Grupy Tauron (BGT) podpisały list intencyjny, zapowiadając współpracę w zakresie gospodarczego wykorzystania odpadów wydobywczych, szczególnie skały płonnej, jako kruszywa dla przemysłu. Konkretne umowy mają zostać zawarte do końca maja 2027 roku, wspierając gospodarkę obiegu zamkniętego i strategie ESG.

2 lipca 2025 roku Polska Grupa Górnicza (PGG) ogłosiła podpisanie listu intencyjnego z Bioeko Grupa Tauron (BGT), dotyczącgo współpracy w zakresie przetwarzania odpadów wydobywczych z kopalń PGG. List, podpisany 30 czerwca przez Jolantę Domirską, prezes BGT, i Łukasza Deję, prezesa PGG, zakłada wspólne działania na rzecz efektywnego wykorzystania skały płonnej jako kruszywa w różnych gałęziach przemysłu oraz rozwój innowacyjnych metod przetwarzania odpadów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Cele i zakres współpracy

Zgodnie z komunikatem, współpraca PGG i BGT koncentruje się na:

  • Skała płonna, będąca ubocznym produktem wydobycia węgla, ma być przetwarzana na pełnowartościowe kruszywo, które może zastąpić surowce naturalne pozyskiwane metodą odkrywkową. Kruszywo to znajduje zastosowanie m.in. w budownictwie drogowym, kolejowym oraz przy budowie wałów przeciwpowodziowych, jak np. w okolicach Oświęcimia czy przy rozbudowie drogi krajowej nr 81.
  • Strony chcą opracować innowacyjne metody przekształcania odpadów w produkty uboczne, wspierając zasady GOZ, które minimalizują zużycie zasobów naturalnych i ograniczają składowanie odpadów na hałdach.
  • Współpraca obejmuje realizację celów środowiskowych, społecznych i zarządczych (ESG), w tym poprawę zarządzania odpadami, raportowanie wpływu na środowisko oraz promocję zrównoważonego rozwoju.

PGG i BGT planują, że konkretne umowy o współpracy lub sprzedaży zostaną podpisane w ciągu dwóch lat, do końca maja 2027 roku.

Potencjał współpracy

Bioeko Grupa Tauron, z siedzibą w Jaworznie (przeniesioną w styczniu 2025 roku), specjalizuje się w zarządzaniu ubocznymi produktami spalania i wydobycia oraz dostawach biomasy dla jednostek energetycznych. Firma ma doświadczenie w zagospodarowywaniu odpadów wydobywczych, np. z kopalń Tauron Wydobycie (obecnie Południowy Koncern Węglowy), które wykorzystywano w inwestycjach infrastrukturalnych.

PGG widzi w tej współpracy szansę na zmniejszenie wpływu środowiskowego swoich kopalń oraz poprawę efektywności wykorzystania odpadów. W 2021 roku Grupa Tauron sprzedała 127 tys. ton kruszyw i materiałów z odpadów wydobywczych, co pokazuje potencjał rynkowy takich produktów.

Źródło: ISB News

Podłącz się do źródła najważniejszych informacji z rynku energii i przemysłu