Kapsuła SpaceX Dragon z misji Axiom-4, z indyjskim astronautą Shubhanshu Shukla na pokładzie, pomyślnie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), rozpoczynając 14-dniową misję naukową.
26 czerwca 2025 roku o godzinie 12:31 kapsuła SpaceX Dragon z misji Axiom-4, pilotowana przez indyjskiego astronautę Shubhanshu Shukla, pomyślnie zadokowała do portu Harmony module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja, będąca czwartą prywatną misją Axiom Space we współpracy z NASA i SpaceX, obejmuje czterech astronautów: dowódcę Peggy Whitson (USA), pilota Shubhanshu Shukla (Indie) oraz specjalistów misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego (Polska) i Tibora Kapu (Węgry). Dokowanie, transmitowane na żywo przez NASA i Axiom Space, oznacza początek 14-dniowej misji naukowej na ISS, która obejmuje około 60 eksperymentów, w tym siedem prowadzonych przez Shukla.
Proces dokowania
Dokowanie kapsuły Dragon do ISS rozpoczęło się po niemal 29-godzinnym locie, który rozpoczął się startem z Kennedy Space Center na Florydzie 25 czerwca 2025 roku o 12:01 IST (2:31 EDT). Proces obejmował:
- Dragon przeszedł przez punkty kontrolne na odległościach 1900 metrów, 400 metrów (Waypoint 0), 220 metrów (Waypoint 1) i 20 metrów (Waypoint 2) od ISS, korzystając z radarów, kamer i laserowych czujników, by precyzyjnie wyrównać się z portem dokującym Harmony module.
- Po zbliżeniu na 20 metrów kapsuła wykonała magnetyczne „miękkie dokowanie”, a następnie mechaniczne „twarde dokowanie”, zapewniając szczelne połączenie. Po wyrównaniu ciśnienia i weryfikacji szczelności (trwającej około dwóch godzin), załoga otworzyła właz i została powitana przez załogę Expedition 73.
- Jako pilot misji, Shubhanshu Shukla monitorował trajektorię kapsuły, weryfikował systemy awioniki, napędu i podtrzymywania życia oraz był gotowy do ręcznych korekt w razie potrzeby.
Znaczenie misji
Misja Axiom-4 to historyczne wydarzenie dla Indii i Polski. Shubhanshu Shukla, 39-letni pilot Indyjskich Sił Powietrznych, jest drugim Hindusem w kosmosie po Rakeshu Sharmie (1984) i pierwszym, który dotarł na ISS. Jego udział wzmacnia indyjski program kosmiczny, wspierając przygotowania do misji Gaganyaan. Sławosz Uznański-Wiśniewski, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jest pierwszym Polakiem na ISS, co jest przełomem dla polskiej astronautyki.
Załoga przeprowadzi około 60 eksperymentów w stanie nieważkości, w tym badania nad cukrzycą, technologiami żywnościowymi i demonstracje STEM. Shukla jest odpowiedzialny za siedem z nich, w tym pięć wspólnych badań NASA i ISRO.
Źródło: PAP / NASA / Times of India