Odszedł Henryk Nakonieczny, były szef górniczej Solidarności

Po ciężkiej chorobie, w wieku 68 lat, zmarł Henryk Nakonieczny – wieloletni działacz NSZZ Solidarność, w latach 1998–2003 przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego. Informację o śmierci podała w środę Solidarność Górnicza.

Henryk Nakonieczny odszedł we wtorek 16 czerwca 2026 roku. Osierocił córkę i dwoje wnuków. Całe zawodowe życie związał z ruchem związkowym – do Solidarności wstąpił w 1980 roku, jeszcze w czasach głębokiego PRL-u. Dziewięć lat później objął funkcję zastępcy przewodniczącego, a wkrótce potem przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w KWK Sosnowiec.

– Henryk Nakonieczny oddał górnictwu i jego ludziom wszystko, co miał. Jego oddanie sprawie było absolutne – wspominał w rozmowie z nami jeden z dawnych współpracowników z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

Droga na szczyty związkowej hierarchii

W 1993 roku Nakonieczny został wiceprzewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego, by pięć lat później stanąć na czele tej ostatniej. To właśnie wtedy, w końcówce lat 90., był kluczową postacią podczas negocjacji reformy górnictwa – jednej z najbardziej bolesnych transformacji polskiej gospodarki. Jego zadaniem było wypracowanie kompromisu między rządem a załogami kopalń, które obawiały się zwolnień i zamykania zakładów.

Równocześnie w 1998 roku został przedstawicielem Solidarności w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych, a od 2003 roku działał w Zespole Ubezpieczeń Społecznych oraz Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych. W latach 2010–2023 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, odpowiadając za dialog społeczny i negocjacje – najpierw w Komisji Trójstronnej, a po 2015 roku w Radzie Dialogu Społecznego.

Odznaczony za zasługi dla państwa i ludzi pracy

Za wybitne zasługi w działalności związkowej, organizacyjnej i społecznej Henryk Nakonieczny został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. – Całe swoje życie poświęcił sprawom pracowników i rozwojowi niezależnego ruchu związkowego w Polsce. Cześć Jego Pamięci! – napisano w komunikacie Solidarności Górniczej.

Jego odejście zamyka pewien rozdział w historii polskiego górnictwa – czas, gdy związkowcy potrafili łączyć twardą obronę interesów załóg z odpowiedzialnością za przyszłość całej branży.

Źródło: WNP.PL, Fot. Adam Warżawa / PAP

Podłącz się do źródła najważniejszych informacji z rynku energii i przemysłu

Tagi:

Podłącz się do źródła najważniejszych informacji z rynku energii i przemysłu

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com