Pełna cyfrowa suwerenność Polski jest nierealna – przyznał wprost dyrektor NASK Radosław Nielek podczas konferencji CYBERSEC EXPO & FORUM 2026 w Katowicach. Jego zdaniem nasz kraj nie ma szans, by od minerałów po oprogramowanie być w pełni niezależnym. Jednak w trzech konkretnych dziedzinach cyberbezpieczeństwa Polska należy do światowej czołówki, a w jednej jest druga na świecie.
„Wyobrażenie, że w Polsce będziemy wydobywać kluczowe minerały, następnie przetwarzać je, produkować procesory wraz ze wszystkimi elementami, produkować maszyny wytwarzające te procesory, składać je, dostarczać i oprogramować cały stack – od firmware do wysokopoziomowych usług, z którymi mamy codziennie do czynienia, jest nierealistyczne i nierealizowalne” – powiedział Radosław Nielek. Szef NASK podkreślił, że państwo powinno precyzyjnie definiować swoje ambicje w wybranych obszarach i konsekwentnie je realizować.
Jako przykład sukcesu wymienił dwie autorskie usługi cyberbezpieczeństwa CERT Polska, które są powszechnie stosowane na całym świecie. To dowód, że polskie zespoły potrafią tworzyć rozwiązania o globalnym zasięgu.
Trzy filary polskiej siły w cyberprzestrzeni
Według Nielka, Polska ma realne kompetencje w obszarze bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. „Jesteśmy w stanie budować wartościowe rzeczy w obszarze bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, w szczególności narzędzi zabezpieczających wykonywanie przez AI konkretnych zadań (agentic AI)” – dodał dyrektor NASK. To kluczowe w dobie gwałtownego rozwoju autonomicznych systemów.
Drugim filarem są sieci komputerowe. „Mamy świetne rozwiązania w obszarze sieci komputerowych – zarówno na poziomie software, jak i hardware. Są one kluczowe, bo sieci są osią, po której odbywa się komunikacja. Jeśli będziemy w stanie ją dobrze zabezpieczyć, unikniemy sytuacji, w których nasze dane będą musiały zostać rozszyfrowane na urządzeniach, których nie kontrolujemy” – wyjaśnił Nielek.
Kwantowa przewaga Polski
Trzeci, najbardziej spektakularny obszar to kryptografia kwantowa. „Polska ma drugą na świecie pod względem długości sieć umożliwiającą kwantową wymianę kluczy szyfrujących” – powiedział Nielek. Dodał, że kraj dostarcza własne szyfratory, narzędzia do wymiany kluczy z wykorzystaniem efektów kwantowych oraz rozwiązania oparte na satelitach. „Będziemy europejskimi liderami w tym obszarze” – zadeklarował.
Konferencja CYBERSEC EXPO & FORUM 2026 odbywa się 15-16 czerwca w Katowicach pod hasłem „We are the firewall”. Eksperci, przedstawiciele administracji, wojska i biznesu dyskutują o ochronie infrastruktury krytycznej, wdrażaniu NIS2 i nowelizacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.
Źródło: WNP.PL, Fot. PTWP

