Polska będzie gospodarzem ministerialnego szczytu Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC). Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2026 roku. Minister energii Miłosz Motyka określił tę decyzję jako zaszczyt i dowód rosnącej pozycji Polski w globalnym bezpieczeństwie energetycznym.
Szczyt P-TEC to najważniejsze międzynarodowe forum poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu po obu stronach Atlantyku. W inicjatywie uczestniczą Stany Zjednoczone, 24 kraje europejskie oraz Unia Europejska. Celem jest budowa niedrogich, niezawodnych i bezpiecznych systemów energetycznych w Europie Wschodniej i Środkowej.
Minister Miłosz Motyka poinformował o decyzji na platformie X. „W listopadzie w Warszawie wraz z przedstawicielami administracji USA, UE oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej porozmawiamy o budowie nowej architektury bezpieczeństwa energetycznego” – napisał minister. „To zaszczyt, że w tak ważnym momencie Warszawa będzie gościła liderów energetycznego świata” – dodał.
Polska kluczowym ogniwem transatlantyckiego bezpieczeństwa energetycznego
P-TEC to inicjatywa koordynowana przez Biuro Spraw Międzynarodowych Departamentu Energii USA. „Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC) to międzynarodowa platforma mająca na celu zapewnienie decydentom i interesariuszom społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej i Środkowej zasobów i narzędzi technicznych umożliwiających budowę niedrogich, niezawodnych i bezpiecznych systemów energetycznych” – czytamy w oficjalnym komunikacie amerykańskiego Departamentu Energii.
Warszawa staje się areną rozmów o transformacji energetycznej regionu w momencie, gdy Europa wciąż odczuwa skutki kryzysu wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. Organizacja szczytu w Polsce podkreśla jej rolę jako hubu energetycznego i lidera w dywersyfikacji źródeł dostaw, w tym rozwoju infrastruktury LNG, gazociągów oraz odnawialnych źródeł energii.
Inicjatywa P-TEC – nowa architektura dla Europy Środkowo-Wschodniej
Jak wyjaśnia DOE, „wsparcie dla europejskich działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, w tym ram Unii Energetycznej Unii Europejskiej i Inicjatywy Trójmorza, stanowi fundament inicjatywy P-TEC”. Oznacza to, że szczyt w Warszawie będzie okazją do skoordynowania działań państw regionu w zakresie infrastruktury, regulacji i finansowania projektów energetycznych.
Polska od lat zabiega o wzmocnienie współpracy transatlantyckiej w energetyce, czego dowodem są choćby kontrakty na dostawy amerykańskiego LNG. Gościnienie szczytu P-TEC wymownie pokazuje, że Waszyngton traktuje Warszawę jako kluczowego partnera w budowie odpornych na szoki geopolityczne systemów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Źródło: WNP.PL, Fot. PTWP

