Produkcja miedzi w KGHM utrzymana pomimo remontu Huty Głogów II i sprzedaży kopalni w Kanadzie

Grupa KGHM osiągnęła w pierwszych trzech kwartałach 2025 roku solidne wyniki finansowe i produkcyjne – skorygowana EBITDA wzrosła o 16 proc., a zysk netto Grupy sięgnął 1 mld zł. Spółka utrzymała stabilną bazę kosztową, zrealizowała wysoką produkcję metali szlachetnych i molibdenu oraz kontynuuje inwestycje w kluczowe obszary technologiczne.

  • Skorygowana EBITDA Grupy KGHM po trzech kwartałach 2025 roku wyniosła 7,2 mld zł, co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a jednostkowa EBITDA KGHM osiągnęła 3,6 mld zł (+5 proc.).
  • Zysk netto Grupy KGHM w okresie styczeń–wrzesień wyniósł 1 mld zł, podczas gdy sam KGHM osiągnął 459 mln zł zysku netto, przy czym stabilizacja kosztów pozwoliła na poprawę wyników operacyjnych.
  • Produkcja metali szlachetnych i molibdenu znacząco wzrosła: wyprodukowano 993 tony srebra, 119 tys. ton metali szlachetnych oraz 4,1 mln funtów molibdenu (+95 proc. w stosunku do 2024 r.).
  • Produkcja miedzi płatnej w Grupie KGHM wyniosła 526,4 tys. ton, nieco mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, co wynikało z planowego remontu Huty Miedzi Głogów II oraz sprzedaży kopalni McCreedy West w Kanadzie.
  • Nakłady inwestycyjne Grupy KGHM w ciągu trzech kwartałów osiągnęły 2,5 mld zł, w tym 2 mld zł w obszarze górnictwa i 358 mln zł w hutnictwie, z priorytetem dla Głównego Ciągu Technologicznego i modernizacji kluczowych zakładów.

Grupa KGHM opublikowała wyniki finansowe za trzy pierwsze kwartały 2025 roku, które pokazują bardzo dobre wyniki operacyjne i finansowe.

Według prezesa Andrzeja Szydło, skorygowana EBITDA Grupy KGHM wyniosła 7,2 mld zł, co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wynik jednostkowy KGHM to 3,6 mld zł, czyli o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jeśli chodzi o zyski netto, Grupa osiągnęła 1 mld zł, a sam KGHM – 459 mln zł. Przychody Grupy Kapitałowej KGHM w tym czasie wyniosły 25,9 mld zł.

Jak podkreślono w komunikacie spółki, wysokie przychody oraz ustabilizowanie bazy kosztowej w pierwszych trzech kwartałach 2025 roku pozwoliły osiągnąć wynik operacyjny wyższy o 16 proc. rok do roku, co odzwierciedla dobrą kondycję finansową i efektywność operacyjną miedziowej grupy.

„Wyniki są bardzo dobre”

Prezes KGHM Polska Miedź, Andrzej Szydło, podczas piątkowej konferencji prasowej podkreślił, że wyniki Grupy KGHM po trzech kwartałach 2025 roku są bardzo dobre, szczególnie jeśli chodzi o wynik operacyjny. Jak zaznaczył, wynik netto jest częściowo kształtowany przez różnice kursowe, natomiast pozytywnie wyróżnia się dyscyplina kosztowa – koszty, które w ostatnich latach rosły, między innymi w związku z wyższymi kosztami pracy i energii, zostały ustabilizowane.

Szydło zwrócił uwagę na jednostkowy gotówkowy koszt produkcji miedzi (C1) – w aktywach zagranicznych spadł, a w krajowych minimalnie wzrósł. W przeliczeniu bez podatku od kopalin, koszty C1 wykazują nawet spadek.

Wiceprezes zarządu ds. produkcji, Mirosław Laskowski, zaznaczył, że wszystkie segmenty produkcyjne osiągnęły lub przekroczyły wcześniej założone poziomy. Podkreślił, że trzeci kwartał 2025 roku jest jednym z najlepszych w historii ostatnich pięciu kwartałów, zwłaszcza pod względem produkcji srebra metalicznego.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2025 r. Grupa KGHM wyprodukowała:

  • 993 tony srebra metalicznego,
  • 119 tys. ton metali szlachetnych,
  • 4,1 mln funtów molibdenu (co oznacza 95% wzrost produkcji molibdenu w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r., głównie dzięki wyższej o 41% koncentracji tego metalu w eksploatowanych złożach).

Produkcja miedzi płatnej wyniosła w tym czasie 526,4 tys. ton, co oznacza spadek o 3% w ujęciu rocznym. Jak wskazały władze KGHM, było to efektem planowego remontu Huty Miedzi Głogów II oraz sprzedaży kopalni McCreedy West w Kanadzie w lutym 2025 roku.

– Jeżeli chodzi o wydobycie urobku, to mamy poziom zbliżony do roku 2024 r. i to jest powyżej 23 mln ton, sam trzeci kwartał to jest wydobycie na poziomie 7,8 mln ton i to jest najwyższy wynik w porównywalnych okresach kwartalnych – powiedział wiceprezes.

Laskowski zwrócił też uwagę na produkcję miedzi w koncentracie, która – jak zaznaczył – jest nieznacznie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku i wynosi 104 tys. ton. – To też najwyższa produkcja w obserwowanych okresach kwartalnych – mówił wiceprezes.

CAPEX wyniósł 2,5 miliarda złotych

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2025 roku nakłady inwestycyjne (CAPEX) Grupy KGHM wyniosły 2,5 mld zł, co oznacza spadek o 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Największy udział w inwestycjach miało górnictwo, z wydatkami na poziomie 2,0 mld zł, obejmującymi między innymi:

  • Program Udostępnienie Złoża – 683 mln zł,
  • wymianę parku maszynowego – 358 mln zł,
  • uzbrojenie rejonów górniczych – 362 mln zł,
  • odwadnianie kopalń – 187 mln zł,
  • rozbudowę OUOW Żelazny Most – 134 mln zł.

W obszarze hutnictwa nakłady inwestycyjne wyniosły 358 mln zł i koncentrowały się głównie na planowanych remontach i pracach odtworzeniowych w Hucie Miedzi Głogów i Hucie Miedzi Legnica, a także na inwestycjach w Zakłady Wzbogacania Rud.

KGHM planuje, że w całym 2025 roku całkowite wydatki inwestycyjne grupy osiągną poziom 3,8 mld zł, przy czym priorytetem pozostają projekty w ramach Głównego Ciągu Technologicznego. Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla utrzymania efektywności operacyjnej oraz rozwoju zarówno w górnictwie, jak i hutnictwie.

Źródło: KGHM

Podłącz się do źródła najważniejszych informacji z rynku energii i przemysłu

Podłącz się do źródła najważniejszych informacji z rynku energii i przemysłu

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com