Kopalnia Węgla Kamiennego ROW Ruch Jankowice świętowała podwójny jubileusz – 10-lecie funkcjonowania w strukturach KWK ROW oraz 110 lat od wydobycia pierwszych ton węgla. Uroczystości były wyrazem szacunku dla tradycji i dorobku wielu pokoleń górników.
Obchody rozpoczęły się 20 czerwca na boisku MOSiR Górnik Boguszowice w Rybniku, gdzie odbyła się spartakiada piłkarska dla pracowników Ruchu Jankowice. Wydarzenie miało charakter integracyjny i sportowy, pozwalając załodze wspólnie świętować poza codziennymi obowiązkami.
Sportowe świętowanie i integracja
Druga część uroczystości przypadła na niedzielę 21 czerwca. Odprawiona została msza święta w parafii pw. św. Barbary w Rybniku-Boguszowicach – miejscu szczególnym dla górniczej społeczności, gdyż święta Barbara od pokoleń jest patronką górników.
– Jubileusz to okazja do wspólnego świętowania i docenienia pracy wielu pokoleń górników – powiedział Marek Skuza, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji. W uroczystościach uczestniczyła także Iwona Szczygioł, wiceprezes ds. sprzedaży, oraz przedstawiciele strony społecznej i byli dyrektorzy kopalni.
110 lat górniczej tradycji
Historia kopalni Jankowice sięga początków XX wieku. Pierwsze tony węgla wydobyto 21 czerwca 1916 roku. Od tego czasu zakład przeszedł długą drogę – od budowy pierwszych szybów i rozwoju przykopalnianego osiedla, przez dekady pracy kolejnych pokoleń, aż po funkcjonowanie w strukturach kopalni zespolonej ROW.
Jak wskazuje Polska Grupa Górnicza, historia Jankowic to przede wszystkim historia ludzi: górników, ratowników, pracowników przeróbki, dozoru i administracji. To także opowieść o rodzinach, dla których kopalnia była i jest ważną częścią życia oraz tożsamości regionu.
Źródło: WNP.PL, Fot. Materiały prasowe / PGG

